top of page
Szukaj

Kodeks Hammurabiego czy Prawo karmy?Czy mieliście w życiu sytuacje gdzie chcieliście się na kimś zemścić lub odpłacić mu taką samą krzywdą jaka została wam wyrządzona? Zakładam, że tak.


Kodeks Hammurabiego traktował między innymi o tym, że kara za czyn powinna być tak samo okrutna- oko za oko, ząb za ząb.


W roku 2016 mocno zagłębiałem się w nauki Buddyzmu i wtedy zacząłem słuchać Ajahna Brahm, który jest brytyjsko-australijskim mnichem. Styl wypowiedzi i przekazywania nauk bardzo do mnie trafił. Do wielu materiałów wracałem wielokrotnie i wracam do dziś. Jego mowy są dostępne na Youtube z polskim lektorem. Jedna z nich, która trafiła do mnie w tamtym momencie nazywała się: Cztery sposoby na to, jak odpuścić. Nie będę streszczał całej jego wypowiedzi ale przytoczę jedno zdanie:


„Po co szukać zemsty, skoro wiesz, że karma tak czy inaczej dopadnie drania.”


W skrócie prawo karmy, mówi o tym że każde działanie ma swój skutek– dobre działania wracają jako szczęście a złe działania wracają jako cierpienie.


Wiec skoro już to wiemy to może lepiej odpuścić niż planować odwet?


Wiem, że dużo łatwiej jest mówić czy pisać, niż żyć wedle tych wszystkich mądrych zasad ale jak mówił mój inny mentor: Potrzeba pięć minut żeby się tego nauczyć i całe życie żeby to opanować i być w tym mistrzem.


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page